mockimage

Promocija srpskih vina i rakija u Ambasadi u Bernu

09:49 • 04.03.2024

Ambasada Srbije u Bernu bila je domachin promocije vina i rakija koje su na degustaciju u SSvajcarsku stigle iz petnaestak srpskih vinarija i destilerije iz najccuvenijih vinogradarskih, odnosno regiona poznatih po proizvodnji ssljive.


Pozdravljajuchi pedesetak uvoznika, distributera, vlasnika hotela i restorana, kao i predstavnike ssvajcarske asocijacije "Gastrosvis", ambasador Srbije u Ssvajcarskoj Goran Bradich je naglasio da je specijalizobani veb sajt "Winesofa.eu" poccetkom ove godine objavio vest da region SSumadija u Srbiji spada u deset vinskih regija u Centralnoj i Istoccnoj Evropi koji u 2024. godini mogu prijatno da iznenade.


Dodao je da SSumadija sigurno nije najvechi, ali jeste svakako jedan od najlepssih regiona Evrope za uzgoj vinove loze, s tim da su podjednako vredni posete i ostali regioni Srbije.


On je ukazao da je vinogradarstvo poslednjih deset godina u Srbiji dozzivelo procvat, zahvaljujuchi privatnim inicijativama, ali i znaccajnim drzzavnim podsticajima i subvencijama.


Srbija ima pogodno tlo, prijatnu klimu, vredne ljude, dugu tradiciju i veoma dobru tehnologiju za proizvodnju vina, naveo je ambasador Bradich i dodao da u zemlji trenutno imamo nessto visse od 460 registrovanih vinarija koje godissnje proizvedu blizu 29 miliona litara vina, od kojih jedan broj svake godine dobije najblistavija medjunarodna priznanja i medalje.


Ambasador Bradich je prisutne podsetio da je Srbija trechi po veliccini proizvodjacc ssljive u svetu, a peta na listi svetskih izvoznika tog vocha.
Preneo je da Srbija ima oko 42 miliona stabala ssljive, sa kojih se godissnje - u zavisnosti od vremenskih uslova - godissnje ubere izmedju 550.000 i 700.000 tona plodova. To voche u svezzem i sussenom stanju izvozi se u SAD, Veliku Britaniju, Nemaccku, Holandiju i druge zemlje sveta, jedan manji deo potrossacci konzumiraju u vidu dzzemova i marmelade, a najvechi deo preradjuju porodiccne i profesionalne destilerije, tako da nassa zemlja godissnje mozze da ponudi oko 50 miliona litara rakije.


Uzgoj vinove loze, proizvodnja vina i rakije imaju dugu tradiciju u Srbiji, pri ccemu je ssljivovica prepoznatljiviji brend u odnosu na druge proizvode, te se tako njen naziv pominje i u opereti Johana SStrausa "Slepi miss", koja je u Beccu izvedenea 1874. godine, podsetio je ambasador Bradich
Uz ccassu vina ili rakije u Srbiji se proslavljaju rodjendani, venccanja i slave, a flassa dobrog vina ili jake rakije predstavljaju prigodan poklon, znak pazznje ili svojevrsnu poruku za osobe koje su nam drage ili koje posstujemo, rekao je ambasador Bradich, izrazivssi nadu da che u budchnosti ti srpski proizvodi biti joss u vechoj meri zastupljeni u ssvajcarskim restoranima i prodavnicama.


Gosti na prezentaciji su imali prilike da degustiraju kvalitet proizvoda koje su ponudile vinarije i destilerija iz cele Srbije - od severa zemlje i Frusske gore, preko Negotinske krajine na istoku, odnosno SSumadije, ZZupe i Jagodinskog vinogorja do Leposavicha na jugu Srbije - Zvonko Bogdan, Matalj, Trassko, Fragaria, Bikicki vinarija, Podrum Radovanovich, SSikssato, Aleksich, Bjelica, Erdevik, Kovaccevich, destilerije Tok i Emperus, vinarija Lakichevich iz Leposavicha.